Tagasi
×

10 kosmoseleiutist, mis on oodatust lähemal

Kui paljud igapäevased esemed tulevad kosmosest?

Hämmastav hulk tooteid on sündinud tänu NASA kosmoseprogrammile. Philips püüab panustada sellesse uhkesse uuenduslikkuse traditsiooni, võimaldades XCOR Lynxi kosmosesõiduki lendude ajal läbi viia teaduslikke eksperimente. Seni aga 10 parimat igapäevaselt kasutatavat toodet, mis on sündinud tänu kosmosele.
 

1. Kriimustuskindlad klaasid
Kuna kosmosekeskkond sisaldab mustust ja osakesi, mis võivad astronaudikiivrite näokatet kahjustada, arendas NASA välja kriimustuskindlate läätsede valmistamisprotseduuri. Optikatööstus haaras kiirelt võimalusest luua varasemast kümme korda kriimustuskindlamaid prilliklaase.

2. Kõrvatermomeetrid
Ükski tavaline termomeeter ei suuda mõõta tähtede temperatuuri, seetõttu proovis NASA selleks kasutada infrapunatehnoloogiat. Selle idee põhjal leiutas üks ettevõte infrapunaanduri, ühendas selle kõrvatermomeetriga ja mõõtis selle abil energiahulka, mille teie kõrvakile annab edasi kuulmekäigule. Haiglates kasutatavad mudelid võimaldavad praegu mõõta temperatuuri vähem kui kahe sekundiga.

3. Kingade sisetallad
Apollo missioonideks loodud skafandril olid spetsiaalsed saapad, mis muutsid astronautide sammud vetruvaks. Mitmed spordijalatsite tootjad on seda tehnoloogiat kohandanud, et jala maandumisel neelduv energia põrkuks tagasi ja annaks teile tugevama äratõuke. Neil Armstrong ei teadnud, kui täpne oli tema sõnastus "hiiglaslik hüpe inimkonnale".

4. Nähtamatud hambaklambrid
Tom Cruise teadis, et ei suudaks kinopublikuid võluda metalse naeratusega. Selle asemel otsustas ta kasutada nähtamatuid hambaklambreid, mis saabusid turule 1987. aastal ja said otsekohe edukaks. Need on valmistatud läbipaistvast polükristallilisest alumiiniumoksiidist (TPA), mis loodi soojusjuhitavate rakettmürskude infrapunaantennide kaitseks. On see ka tugev? See peab vastu ülehelikiirusele.

5. Juhtmeta tööriistad
Kujutage ette, et lähete kuule kivimiproove võtma ja avastate, et trelli pole kuhugi ühendada. Piinlikkuse vältimiseks loodi NASA osalusel võimas magnetilise mootoriga trell, millel oli võimalikult pikk aku kasutusiga. Kogu maailma meistrimehed on sellest ajast rõõmustanud.

6. Kraaniveefiltrid
Need pealtnäha lihtsad tarvikud tulenesid NASA vajadusest pikkadel kosmoselendudel vett puhastada. Ja milleks see vajalik oli? Noh, kosmoses ei ole kraane. Astronautide joogivett töödeldakse... veest, mille astronaudid on varem juba ära joonud. Täpselt nii.

7. Satelliitnavigatsioon
Juba enne inimeste kosmosesse saatmist ehitas NASA satelliite, mis suutsid infot vahetada maa peal olevate inimestega. Tänased peenemad versioonid võimaldavad meil teha kaugekõnesid ja sõita autoga oma sihtkohtadesse, vanamoodsaid "kaardiks" nimetatavaid esemeid kasutamata.

8. Kohanduvad vahtpehmendused
Avatud kärjega, polüuretaan-silikoon plastik loodi kasutamiseks NASA õhusõidukite istmetes, et vähendada löögitugevust maandumistel. Materjal jaotab kaalu ja rõhu löögi vältimiseks ühtlaselt laiali ja taastab oma esialgse kuju, isegi kui see on kokku surutud 10% juurde esialgsest mahust. Tänapäeval kasutatakse seda eriti palju madratsites.

9. Suitsuandurid
Kui kosmosekeskkonnas on tekkinud tulekahju või liikvel on mürgised gaasid, tahaksite sellest teada saada võimalikult kiiresti. Seetõttu aitas NASA leiutada esimest reguleeritavat suitsuandurit, mille saab valehäirete vältimiseks seada mitmele tundlikkustasemele. Teie kodus rippuvad seadmed põhinevad USA esimeses kosmosejaamas, Skylabis kasutatutel.

10. Ohutussooned
Seda te ilmselt ei oodanud. See lihtne ja elusid päästev protseduur hõlmab lennuradadel ja maanteedel betooni sisse pikkade, madalate kanalite tekitamist. Need juhivad pinnalt liigse vee eemale ja parandavad haarduvust. Esimestega katsetati NASA uurimiskeskuses 1960. aastatel ja praegu kasutatakse neid kõnniteedel, ujumisbasseinide juures ja isegi loomaaedikutes.

Kas soovite olla osa uhkest traditsioonist kosmoses teaduseksperimente läbi viia? Liituge missiooniga.