Tagasi
×

Kas seda saab kosmoses teha?

Kas igapäevatoiminguid saab läbi viia nullgravitatsioonil?

Kõik teavad, et kosmos on nullgravitatsiooniga keskkond. Puuduvad mõisted nagu "üleval" ja "all". Kui rahvusvahelise kosmosejaama (ISS) astronaudid ei hoia kinni fikseeritud esemest, hõljuvad nad lihtsalt ringi. Kuidas nad saavad siis teha maa peal nii tavalisi tegevusi? Kas kõik need on ikka kuidagi võimalikud?
 

Raseerimine
Jah, aga ettevaatlikult. Keegi ei taha teie habemekarvu sisse hingata või väikseid vuntsitükke silmast korjata. Philips mõistis seda probleemi juba Apollo 11 aegadel ja arendas välja seadme, mis raseeritud karvad ohutult sisse imeb. MoonShaveri nimeline seade saadeti NASA-sse, et Neil Armstrong ja teised astronaudid selle kosmosesse kaasa võtaks.

Hammaste pesemine
Jah. Pigistage veepudelist välja veemull, hoidke hambaharja nii, et harjased imavad vee endasse ja neelake üleliigne vesi alla. Nüüd on teil märg hambahari. Pigistage sellele väike kogus hambapastat ja hakake harjama. Miks väike kogus? Kuna pärast harjamise lõpetamist tuleb kõik suus leiduv alla neelata. See toiming on puhtam, kui lapi sisse sülitamine ja selle äraviskamine. Ja hambapasta ei ole mürgine.

Magamine
Jah. Kosmoses ei ole päeva ega ööd, kuigi näete nende möödumist oma koduplaneedil. Kosmoses magamiseks pole vaja patja ega madratsit ja te ei pea isegi pikali viskama (kas mäletate? Pole olemas mõisteid "üleval" või "all".). Lihtsalt tõmmake kinni oma magamiskambri seina külge kinnitatud magamiskott ja sõna otseses mõttes hõljuge unenägudesse.

Keha toimimine
Jah ja ei. Kaaluta olek mõjub paljudele keha süsteemidele ärritavalt. Esialgu tunnevad paljud astronaudid iiveldust. Kuna lihased ei saa koormust, väheneb luude mass ja lihased muutuvad nõrgemaks. Mida kauemaks kosmosesse jääte, seda raskem on tagasi jõudes taastuda. Vormi hoidmiseks saab joosta ISS-i trenažööril, kuid enne tuleb ennast kõvasti kinni siduda, et mitte kohe sellelt eemale põrkuda.

Tualeti kasutamine
Uriin on väärtuslik ja seda ei tohi raisata. Sisenete tualetikabiini, sulgete ukse ja valite ühe kahest värvilisest voolikust. Kollane on kergema ja suurem punane raskema häda jaoks. Kummaski torus on kerge vaakum, et teie panus jõuaks õigesse kohta. Uriin töödeldakse joogiveeks ja ülejäänud jäätmed pannakse hoiule, kuni need on võimalik maha laadida.

Söömine
Jah, kuigi sellel kõrgusel ei tasu tippklassi eineid oodata. Valikus on dehüdreeritud eined, millele tuleb vett lisada, ja valmistoit, mida sööte lusikaga koti seest. See ei taha küll lusika peal püsida: kui see on kotist väljas, hakkab see hõljuma ja peate selle suuga kinni püüdma. Kastmega toidud kipuvad määrima.

Joomine
Jah. Vett ei saa klaasi valada, aga seda saab kõrre abil kotist imeda. Ja see on imemaitsev: lõppude lõpuks on see ju tõenäoliselt valmistatud teie ja teiste meeskonnaliikmete higist ja uriinist. Kehavedelike puhastamise abil õnnestub ISS-il ümber töödelda 6000 liitrit lisavett aastas, mis tähendab, et seda ei tule tuua 400 km kauguselt maa pealt. Ja ümbertöötlemissüsteem on nii efektiivne, et puhastatud vesi võib olla puhtam kui teie kraanivesi maa peal.

Vaatamisväärsuste nautimine
Veel ei ole võimalik teha lühikesi kosmosereise vaadete nautimiseks, aga see muutub peagi. Philips on asunud partnerlusse ettevõttega XCOR Space Expeditions, et pakkuda mõnedele õnnelikele kosmosereise. Üks neist võite olla teie. Lisainfo saamiseks liituge missiooniga.